Отримана у користування комп’ютерна програма має амортизуватися

262
нет комментариев

Підприємство придбало ліцензію на право використання комп`ютерної програми “Копмлект Бізнес професіонал Ліга Закон” на період 12,2014-11,2015 (заключено договір про видачу ліцензії на використання компютерної програми). Одразу надано акт про підтвердження факту надання прав на використання програми. Як обліковувати в бухгалтерському та податковому обліку таке придбання? Як нематеріальний актив? З яким строком корисного використання? В складі якої групи? Чи на рахунку 39 з помісячним списанням?

Взагалі-то, на думку автора, винагорода за користування комп’ютерною програмою на підставі ліцензійного договору, це або роялті, або паушальний платіж, в залежності від періодичності її сплати (згідно із ч.5 ст. 15 Закону про авторське право і суміжні права). А отже, така винагорода мала б відображатися, як в бухгалтерському, так і в податковому обліку як витрати майбутніх періодів (за рахунком 39) із поступовим визнанням, зокрема, адміністративних витрат (за рахунком 92) у кожному місяці користування комп’ютерною програмою.

Але податківці неодноразово роз’яснювали, що на їх думку, отримана у користування комп’ютерна програма належить до нематеріальних активів (група 5), і має амортизуватися. Не бажаючи вести різний облік таких витрат, платники податку, які погоджувалися із податківцями, аналогічно відображали суму, сплачену за ліцензійним договором, як нематеріальний актив. Якщо це ваш варіант, то в бухгалтерському обліку вам потрібно спочатку накопичити витрати на «придбання» такого нематеріального активу на субрахунку 154, щоб при введенні програми в експлуатацію, списати їх на субрахунок 127. З місяця, наступного за місяцем введення в експлуатацію, потрібно буде нараховувати амортизацію такого нематеріального активу: Дт 92 Кт 133.

Якщо ви платник податку на прибуток, то податковий облік цієї програми, за 01.01.2015 р., насправді, залежатиме від того, чи повинні ви коригувати фінансовий результат до оподаткування (об’єкт оподаткування) на податкові різниці (а визначається це згідно із пп. 134.1.1 ПКУ). Якщо ні, то об’єктом оподаткування податком на прибуток буде фінрезультат до оподаткування за даними бухобліку. А отже, вести окремий податковий облік нарахування амортизації за такою програмою не потрібно.

Інша справа, якщо проводити коригування буде потрібно. Адже однією з податкових різниць, за ст. 138 ПКУ, є різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів (до яких належать і нематеріальні активи). І, згідно із п.п. 138.1-138.2 ПКУ, фінансовий результат до оподаткування треба буде збільшити на суму нарахованої в бухгалтерському обліку амортизації нематеріальних активів, та одночасно зменшити на суму амортизації нематеріальних активів, розрахованої відповідно до п. 138.3 ПКУ.
«Дебет-Кредит»

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее и нажмите Shift + Enter или нажмите здесь что бы сообщить нам.

Leave a Reply

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may also like

Гол кременчужанина приніс перемогу збірній України

Хавбек бельгійського “Гента”, кременчужанин Роман Безус став автором