Заповнення податкової накладної: нюанси

420
нет комментариев

Як правильно вказати в новій податковій накладній у полі «Форма проведених розрахунків» – оплата з поточного рахунку чи рахунка? Вид цивільно правового договору (при постачанні без договору) “Усний договір купівлі – продажу, рахунок – фактура” чи “договір поставки”

Формою податкової накладної, яка затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 22 вересня 2014 року N 957 у редакції наказу Міністерства фінансів України від 14 листопада 2014 року N 1129, передбачено такі значення для реквізиту «Форма проведених розрахунків»: бартер, готівка, оплата з поточного рахунка, чек тощо. Якщо оплата була здійснена у безготівковій формі шляхом переказу грошових коштів з поточного рахунка, цей реквізит заповнюється відповідно – «оплата з поточного рахунка». Якщо постачальник заповнить його як «оплата з поточного рахунку», це не призведе до недійсності такої податкової накладної, оскільки даний реквізит буде заповнено таким чином, що не призводить до спотворення його змісту.

Тепер щодо виду цивільно-правового договору. У ст. 202 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі – ЦКУ) надано визначення угоди як «дії особи, спрямованих на набуття, зміну або зупинення цивільних прав та обов`язків». Далі, в ст. 205 ЦКУ зазначено, що угоди можуть відбуватися в усній або в письмовій формі. А в ст. 206 ЦКУ зазначено, що усно можуть вчинятися правочини, які повністю виконуються сторонами у момент їх вчинення. Зрозуміло, що це не стосується угод, які повинні засвідчуватися нотаріально, підлягають державній реєстрації, а також тих, для яких недодержання письмової форми тягне їх недійсність.

У ст. 208 ЦКУ визначено, що у письмовій формі вчиняються всі угоди між юридичними особами, крім тих, які передбачені ст. 206 ЦКУ і є усними (тобто повністю виконуються сторонами у момент їх вчинення). Для юридичних осіб усні угоди можливі тільки у випадку готівкового розрахунку за товари, роботи, послуги саме в момент їх отримання покупцем. При цьому юридичній особі, що сплатила готівкові кошти за товари (роботи, послуги), видається документ, що підтверджує підставу сплати та суму одержаних грошових коштів (ч. 2 ст. 206 ЦКУ). У свою чергу, це можливо при купівлі товарів (робіт, послуг) за готівку на ринках, в магазинах і т.п. Юридичні особи оформляють такі операції через підзвітних осіб. Всі інші угоди юросіб між собою повинні оформлятися письмово.

Вимоги до письмової форми договору викладені у ст. 207 ЦКУ. Для того, щоб форма угоди вважалася письмовою, її зміст має бути зафіксований в одному або кількох документах, листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. ЦКУ також визнає форму угоди письмовою, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного способу зв`язку. При цьому окремий документ з назвою «договір» не оформляється. На практиці пропозиція укласти угоду купівлі-продажу товарів (робіт, послуг) оформлюється випискою рахунку для оплати, в якому вказується асортимент пропонованого товару (робіт, послуг), а також строк для оплати рахунку. Виконання таких угод підтверджується накладними (актами), а оплата підтверджується виписками банків по поточних рахунках контрагентів.

Далі, другою умовою письмової форми правочину є наявність на документах підписів сторін. Згідно ч. 2 ст. 207 ЦКУ правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою. Чи містять рахунки, акти і накладні підписи сторін угоди? Як правило – так, до того ж підпис є обов`язковим реквізитом для накладної та акту згідно ч. 2 ст. 9 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV. Рахунок і накладна підписуються уповноваженими особами продавця і скріплюються його печаткою, яка виконує функції ідентифікації юридичної особи. Представник юрособи-покупця ставить свій підпис на накладній за наявності у нього довіреності, яка в свою чергу містить підписи і печатку покупця, платіжне доручення, яким покупець доручає банку сплатити рахунок продавця, також містить підписи уповноважених осіб покупця і обов`язково скріплюється його печаткою згідно Додатку 8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою НБУ від 21.01.2004 р. № 22.

Таким чином, угоди щодо купівлі-продажу товарів, надання послуг та виконання робіт, які оформлюються накладними або актами, а також супроводжуються випискою рахунків для їх оплати, є письмовими угодами, але за спрощеною формою у вигляді пакета документів: накладна (акт) та виписка банку. З огляду на це в податковій накладній можна зазначати «договір поставки», при цьому проставляється дата і номер документа, який підтверджує першу подію – оплату або постачання. Застосовувати слово «усний» ми не рекомендуємо, оскільки за нормами ЦКУ такий договір усним не є. Зазначення слова «рахунок-фактура» також не зовсім коректне, оскільки рахунок – це не первинний документ, він не підтверджує здійснення господарської операції, це лише пропозиція укласти договір купівлі-продажу товарів (робіт, послуг), що вказані в такому рахунку.
«Дебет-Кредит»

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее и нажмите Shift + Enter или нажмите здесь что бы сообщить нам.

Leave a Reply

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may also like

Гороскоп на завтра: Близнюки – вислухайте чужу думку, Діва – економія допоможе у фінансах

Доброго вечора, шановні читачі! На календарі завтра –