Гранична сума на придбання товарно-матеріальних цінностей за кошти працівника – 10000 грн

587
нет комментариев

Чи діє обмеження щодо граничної суми готівкових розрахунків при погашенні заборгованості перед фізособою за придбані ТМЦ для потреб фірми за власні кошти?

Офіційна думка

На сьогодні питання відшкодування підприємством власних готівкових коштів працівника, використаних ним для вирішення виробничих (господарських) питань підприємства, врегульовано на законодавчому рівні, зокрема, Цивільним кодексом України.

Так, статтею 1159 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка вчинила дії в інтересах іншої особи без її доручення, зобов`язана негайно після закінчення цих дій надати особі, в майнових інтересах якої були вчинені дії, звіт про ці дії. Стаття 1160 Цивільного кодексу України передбачає, що особа, яка вчинила дії в майнових інтересах іншої особи без її доручення, має право вимагати від цієї особи відшкодування фактично зроблених витрат, якщо вони були виправдані обставинами, за яких були вчинені дії.

Пунктом 1 постанови Правління Національного банку України від 06.06.2013 №210 «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» установлено граничні суми розрахунків готівкою, зокрема, підприємств (підприємців) між собою — у розмірі 10000 грн.; фізичної особи з підприємством (підприємцем) — у розмірі 150000 гривень.

Згідно з пунктом 2.3 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320 (із змінами), підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами понад установлені граничні суми через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки.

Виходячи з вищевикладеного, відповідно до законодавчо встановлених вимог підприємство має відшкодувати своєму працівникові його кошти, витрачені ним на потреби підприємства.

Разом із тим, враховуючи, що у наведеному випадку фізична особа діяла від імені підприємства (фірми) (документи були виписані на ім`я фірми), то у разі придбання такою особою для потреб підприємства у іншого підприємства (підприємця) товарно-матеріальних цінностей за власні кошти така операція може бути здійснена готівкою у межах 10000 гривень.

При цьому зазначаємо, що відповідно до статті 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб юридичної особи.

Лист НБУ від 30.01.2014 р. №27-011/3958

А що на практиці?

Обмеження також стосується розрахунків під час оплати за товари, що придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівкових коштів, одержаних за допомогою електронного платіжного засобу.

Обмеження не поширюються на:

1) розрахунки підприємств (підприємців) з бюджетами та державними цільовими фондами;

2) добровільні пожертвування та благодійну допомогу;

3) використання коштів, виданих на відрядження.
«Дебет-Кредит»

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее и нажмите Shift + Enter или нажмите здесь что бы сообщить нам.

Leave a Reply

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may also like

У палаючому будинку загинув чоловік

В с. Пустовіти Кременчуцького району в житловому будинку