Дохід продавця об`єкта основних засобів – спрощенця визначається дата продажу товару

269
нет комментариев

Як визначити дохід, отриманий від продажу об`єкта ОЗ, якщо за умовами договору право власності на об`єкт ОЗ переходить до покупця після сплати всієї суми (платник ЄП отримує передоплату протягом двох звітних періодів рівними частинами)?

Якщо продавець — платник ЄП — юрособа отримує від покупця повну оплату вартості об`єкта ОЗ і відвантажує його в одному й тому самому звітному періоді, то в цій ситуації все цілком зрозуміло. А як бути, коли оплата розтягується на кілька звітних періодів, а об`єкт передається покупцеві (тобто до нього переходить право власності на об`єкт) тільки після повної його оплати?

Для визначення суми доходу платника ЄП необхідно знати суму коштів, отриманих від продажу ОЗ, і залишкову вартість такого об`єкта станом на день продажу. Перша величина — це сума коштів за даними банківської виписки або касових документів. Платники ЄП — юрособи повинні вести бухгалтерський облік, зокрема облік ОЗ, за даними якого визначається балансова вартість об`єкта ОЗ на дату його продажу.

Щоб розрахувати суму доходу, необхідно від суми отриманих коштів відняти залишкову балансову вартість ОЗ. Можлива ситуація, коли отриманий результат буде нульовим або від`ємним. У цьому разі немає підстав для визнання доходу платника ЄП. При цьому витрати на суму від`ємної різниці в податковому обліку платника ЄП не визнаються.

За загальним правилом п. 292.6 ПКУ, дата отримання доходу платника ЄП — це дата надходження коштів у готівковій і безготівковій формі. Але це правило не може застосовуватись у разі продажу ОЗ, оскільки дата надходження коштів на оплату за такий об`єкт і дата його продажу можуть не збігатися, а сума доходу визнається тільки на дату його продажу, коли буде визначено його балансову вартість.

Продаж товарів — це будь-які операції за договорами купівлі-продажу, міни, постачання та іншими договорами, які передбачають перехід права власності на товари (пп. 14.1.202 ПКУ). Згідно з пп. 14.1.244 ПКУ, об`єкт ОЗ є товаром. Таким чином, дата продажу товару (ОЗ) — це дата переходу права власності на об`єкт ОЗ від продавця до покупця, і на цю дату визначатиметься дохід продавця об`єкта ОЗ — платника ЄП.

Момент переходу права власності слід передбачити в договорі купівлі-продажу ОЗ, і варто зазначити, що право власності переходить саме після здійснення остаточної сплати вартості ОЗ.

Враховуючи вищезазначений аналіз, доходимо висновку, що суми всіх передоплат, отриманих платником ЄП за об`єкт ОЗ протягом кількох звітних періодів, не включатимуться до його доходу в періодах отримання таких платежів. Щоб не було жодних сумнівів щодо того, що це передоплата за об`єкт ОЗ, покупцеві слід чітко формулювати призначення платежу платіжних документів із зазначенням дати і номера документа-підстави, за яким здійснюється платіж. Рекомендуємо таку операцію та всі її умови закріпити в договорі, в якому будуть описані умови і терміни попередньої оплати, а також момент передачі права власності на об`єкт ОЗ.
«Дебет-Кредит»

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее и нажмите Shift + Enter или нажмите здесь что бы сообщить нам.

Leave a Reply

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may also like

Почалася боротьба зі свинями, що тримали в страху ціле село

Місяць тому КРЕМЕНЧУК TODAY передавав про те, що