Єдиноподатники 3 групи мають право надавати благодійну допомогу

978
нет комментариев

ФОП на ЄП 3-ї групи, неплатник ПДВ, має намір передати лікарні медичний прилад вартістю 3 тис. грн. Чи має він право це зробити та які можливі податкові наслідки такої операції?

Виходячи зі суті запитання, ФОП-«єдиноподатник» хоче надати благодійну допомогу. Адже, відповідно до ст. 1 Закону №5073 (1), благодійна діяльність — це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених Законом №5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди чи компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара. Благодійна діяльність може бути здійснена у формі безоплатної передачі у власність бенефіціарів (тобто отримувачів благодійної допомоги) коштів, іншого майна, а також безоплатне відступлення бенефіціарам майнових прав (ст. 5 Закону №5073).

Таким чином, з урахуванням норм та визначень Закону №5073, ФОП на єдиному податку 3-ї групи мають право надати благодійну допомогу лікарні.

Тепер стосовно податкових наслідків для надавача благодійної допомоги. Згідно з п. 292.1 ПКУ, доходом для фізособи-підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ (а саме вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг)). Крім того, така операція підпадає під визначення безоплатно наданих товарів (пп. 14.1.13 ПКУ) — це товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів.

Тож, як бачимо, за товарами, переданими як благодійна допомога підприємцем на ЄП, дохід визнавати не потрібно.

Щоправда, податківці під час перевірки можуть спробувати застосувати норму п. 291.6 ПКУ, згідно з якою платники єдиного податку повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Проте, як ми вже зазначили на самому початку, благодійна діяльність не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені чи за дорученням отримувача допомоги. А отже, розрахунку за такою операцією не передбачено взагалі.

Враховуючи вищезгадану норму п. 291.6 ПКУ щодо заборони бартерних розрахунків, рекомендуємо скласти договір дарування, за яким не передбачається будь-яка компенсація вартості товарів, аби уникнути додаткових питань з боку податківців. Правові відносини договору дарування визначено в ст. 717 — 730 ЦКУ. За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов`язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Таким чином, «єдиноподатник» третьої групи має право надати благодійну допомогу лікарні товаром (медприладом). При цьому у нього не має виникати жодних податкових наслідків.

–1–

Закон України від 05.07.2012 р. №5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
«Дебет-Кредит»

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее и нажмите Shift + Enter или нажмите здесь что бы сообщить нам.

Leave a Reply

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may also like

Якою була кримінальна доба в області

За добу в Полтавській області до поліції надійшло