Власні кошти, внесені на підприємницький рахунок, включаються до доходу єдинника

420
нет комментариев

ФОП – платник єдиного податку другої групи поповнив свій поточний рахунок через касу банку. У виписці банку зазначається “Документ по касі – Символ 32 – Інші надходження (поповнення рахунку власними коштами)”. Чи вважається таке поповнення доходом підприємця і чи потрібно цю суму відображати у Книзі обліку доходів? Якщо так, то в якій колонці?

Щодо цього питання на „Загальнодоступному інформаційному ресурсі” („База знань”) на сайті ДФСУ міститься така відповідь:

„Згідно з п.292.1 ст.292 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Відповідно до норм Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року №492 (далі – Інструкція) поточні банківські рахунки для фізичних осіб – резидентів поділяються на: поточні рахунки фізичних осіб – підприємців, які відкриваються для здійснення підприємницької діяльності та поточні рахунки фізичних осіб, які не є підприємцями.

Тобто, власні кошти, внесені на розрахунковий рахунок, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку.”

Водночас, не все так однозначно. Адже власні кошти, які підприємець вносить на свій рахунок, він міг отримати від тієї ж самої підприємницької діяльності і вже сплатити з них єдиний податок. Тому, сплачуючи з таких коштів єдиний податок знову, підприємець, по суті, здійснює подвійне оподаткування власних доходів. І щодо цього ДПСУ надала в Узагальнюючій податковій консультації від 24 грудня 2012 року № 1183 іншу, більш лояльну до платників єдиного податку – фізосіб відповідь. В ній сказано: „Якщо фізична особа – підприємець вносить на свій поточний рахунок у банку, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, готівку, яка на момент внесення уже була відображена у Книзі, то в платіжному дорученні зазначається призначення платежу – виручка за певний період. Таким чином, зазначена виручка повторно не включається до доходу платника єдиного податку. При цьому сума коштів, внесених на поточний рахунок за певний період, не повинна перевищувати суму доходу, відображену в Книзі за відповідний період”.

На нашу ж думку, оскільки підприємець вносить на рахунок власні кошти, і перехід права власності на них не відбувається (оскільки фізособа-громадянин і фізособа – підприємець юридично це одна і та сама особа), то не може бути питання про виникнення будь-якого доходу. Якщо такі кошти фізособа не отримала від підприємницької діяльності, перебуваючи на єдиному податку, то вона могла їх отримати у якості заробітної плати, або доходу від підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування, сплативши при цьому ПДФО. Якщо ж з такого доходу після його оподаткування сплатити ще й єдиний податок, то знову ж таки, вийде подвійне оподаткування – з одного доходу двічі буде сплачено податок з доходів.

Але думка податківців, як бачимо, з нашими аргументами не збігається і є фіскальною. Тому підприємець, який не готовий відстоювати свою правоту в суді, може включити таке поповнення рахунку до оподаткованого єдиним податком доходу. В Книзі доходу, як пояснюють податківці на „Загальнодоступному інформаційному ресурсі” („База знань”), фізособа-платник єдиного податку має відобразити суму такого поповнення в графах 2, 4 і 7 Книги. А якщо таке поповнення потрапляє за загальними підсумками діяльності підприємця до сум, які перевищують межу доходу, який дозволяє перебувати у 2-й групі платників єдиного податку, то сума такого перевищення має відображатися в графі 9 Книги.
«Дебет-Кредит»

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее и нажмите Shift + Enter или нажмите здесь что бы сообщить нам.

Leave a Reply

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may also like

Гороскоп на завтра: Лев – не завжди стримаєте емоції, Стрілець – не кажіть зайвого

Доброго вечора, шановні читачі! На календарі завтра –