Допомога по вагітності та пологах самозайнятої особи є базою нарахування ЄСВ

323
нет комментариев

Чи є базою нарахування ЄСВ допомога по вагітності та пологах, отримана особою, яка забезпечує себе роботою самостійно – займається незалежною професійною діяльністю без використання праці найманих працівників?

Відповідно до п. 13 частини 1 ст. 4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ) є особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини.

Згідно зі ст. 38 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» зі змінами та доповненнями допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Частиною 11 ст. 8 Закону № 2464 визначено, що ЄВ для платників, зазначених у п. 4 та 5 частини 1 ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 34,7 відс. визначеної п. 2 частини першої ст. 7 цього Закону бази нарахування ЄВ, а саме: суми доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

Пунктом 5 частини 1 ст. 4 Закону № 2464 визначено, що особи, які забезпечують себе роботою самостійно – займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, є платниками єдиного внеску.

Оподаткування доходів, отриманих особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, регламентується ст.178 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ) зі змінами та доповненнями.

Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності. У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат (п.178.3 ст.178 ПКУ).

Датою при формуванні загального оподатковуваного доходу є дата фактичного надходження коштів на банківський рахунок (у касу) або отримання інших видів компенсацій, тобто застосовується касовий метод.

Слід зазначити, що нормами Закону № 2464 не передбачено пільг зі сплати ЄВ особам, які забезпечують себе роботою самостійно – займаються незалежною професійною діяльністю, за період тимчасової непрацездатності, в тому числі по вагітності та пологах.

ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (п. 12 ст. 9 Закону № 2464).

Таким чином, допомога по вагітності та пологах, отримана особою, яка забезпечує себе роботою самостійно – займається незалежною професійною діяльністю без використання праці найманих працівників, включається до її доходу (прибутку), що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб та є базою нарахування ЄВ.

При цьому, нарахована сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Общедоступный информационно-справочный ресурс «ЗИР»

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее и нажмите Shift + Enter или нажмите здесь что бы сообщить нам.

Leave a Reply

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may also like

На Полтавщині у дилерів вилучили два кіла канабісу

У Козельщинському районі під час двох обшуків поліція