При даруванні авто оподаткованим доходом буде не його вартість за договором, а його оціночна вартість

254
нет комментариев

Підприємство вирішило подарувати працівнику підприємства-іноземцю автомобіль. Який порядок оподаткування дарування автомобіля? Які податки потрібно сплатити?

Порядок оподаткування безоплатної передачі товарів податком на прибуток і ПДВ ми неодноразово розглядали на сторінках нашого видання. Зокрема, у ДК № 14/2014 є свіжа стаття, присвячена цьому питанню. Тому зараз коротко підсумуємо. Взагалі операції з безоплатної передачі права власності на майно іншим особам за ПКУ дорівнюються як до поставки, так і до реалізації. Тому така операція, безумовно, підпадає під оподаткування ПДВ і податком на прибуток. Однак наразі (якщо операція не є контрольованою згідно із п. 39.2 ПКУ) і податковий дохід, і база оподаткування ПДВ визначатиметься з договірної ціни – тобто, ціни, зазначеної у договорі і у первинних документах. Тому, якщо там буде зазначено, що ціна дорівнює нулю, то ані податкового доходу, ані ПЗ з ПДВ не буде. Якщо ж у договорі та первинних документах буде зазначено будь-яку ціну, саме з цієї ціни визначатиметься податковий дохід і ПЗ з ПДВ за операцією з такого дарування. Не забуваємо, що в разі дарування товарів, підприємство не має права на податкові витрати і ПК з ПДВ із сум, які були витрачені при їх придбанні.

Якщо ж автомобіль до дарування був у складі ОЗ дарувальника, то це інший варіант податкового обліку, тому, якщо це так, уточніть запитання.

Звісно, що отриманий подарунок – це оподаткований дохід фізособи. Оскільки подарунок дарує юрособа, то саме вона є податковим агентом з ПДФО, тобто, має не тільки зазначити такий подарунок в звіті за формою 1 ДФ (згідно наказу Міндоходів України №49 від 21.01.2014 р.) з ознакою доходу «126», але і оподаткувати такий дохід за ставкою 15%-17% (згідно із п. 167.1 ПКУ).

При цьому зверніть увагу на п. 174.7 ПКУ, який говорить, що вартість легкових автомобілів, отриманих у дарунок, визначається у порядку, встановленому абзацом третім пункту 173.1 ПКУ: «Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку)». Тобто, якщо подарунком буде саме легковий автомобіль (щодо вантажних автомобілів такої вимоги немає), то оподаткованим доходом буде не його вартість за договором та/або первинними документами, а його середньоринкова вартість або оціночна вартість. Оціночна вартість визначається на підставі акту оцінки незалежного оцінювача.

Середньоринкова вартість легкових автомобілів визначається Мінекономрозвитку, у порядку, встановленому КМУ (для кожної марки, моделі таких транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу, на підставі аналізу фактичних цін продажу відповідних транспортних засобів), і оприлюднюється на офіційному веб-сайті цього органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом. Це за правилами, встановленими абзацом четвертим п. 173.1 ПКУ, однак знайти таку вартість вчасно на сайті Мінекономрозвитку наразі непросто. Тому простішим варіантом буде оцінити вартість автомобілю, якщо він є легковим, незалежним оцінювачем.

Також, оскільки дохід надається у негрошовій формі, то слід враховувати норми п. 164.5 ПКУ – тобто, застосувати з метою визначення бази оподаткування ПДФО «натуральний» коефіцієнт (він застосовуватиметься до суми визначеного у порядку, зазначеному вище, доходу). А сам ПДФО, нарахований з такого доходу, фактично утримуватиметься за рахунок інших доходів, які надаються працівнику у грошовій формі. Хоча сплатити ПДФО податковий агент має при наданні (даруванні) такого автомобіля.
«Дебет-Кредит»

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее и нажмите Shift + Enter или нажмите здесь что бы сообщить нам.

Оставте комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Так же по теме

Завтра без світла залишаться мешканці вулиць Молодіжного

За інформацією Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго», 21 вересня