Списання дебіторської заборгованості: відображаємо в бухобліку

250
нет комментариев

Як у податковому та бухгалтерському обліку платника податку на прибуток — покупця, який є платником ПДВ відображається списання дебіторської заборгованості, у разі отримання попередньої оплати продавцем за послуги (організація подорожі), якщо продавець СПД згідно ЄДР знаходиться у стані припинення діяльності? Послугу виконано , але документи підтверджуючі факт виконання послуги підприємство не отримало

В разі попередньої оплати за послуги, у їх замовника виникає дебіторська заборгованість. І вона зберігається у бухгалтерському обліку (як складова активів підприємства) до того часу, як ця заборгованість відповідає ознакам активів – тобто, її можна чітко визначити у грошовому вираженні і її наявність приведе до економічних вигод у майбутньому. Таким чином, дебіторська заборгованість списується з балансу підприємства у двох випадках – або при її погашенні, або при її анулюванні підприємством за власним бажанням чи у зв’язку із закінченням строку позовної давності.

Нагадаємо, що строк позовної давності – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст. 256 Цивільного кодексу України). Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки, але її може бути збільшено подовжено за домовленістю сторін (ст. 257, 259 ЦКУ).

Якщо боржником є юрособа, то, в разі ліквідації такого підприємства у зв’язку із банкрутством (і якщо борг так і не було погашено за рахунок майна боржника до його ліквідації), підприємство, яке сплатило йому попередню оплату за послуги, вже не зможе захистити своє цивільне право/інтерес (ст. 609 ЦКУ). Отже, і в цьому разі дебіторська заборгованість стає безнадійною і списується з балансу кредитора.

А ось якщо боржником є фізособа, навіть підприємець, слід зважати на те, що вітчизняне цивільне законодавство не відокремлює фізособу як громадянина та підприємця у зв’язку із виконанням ним зобов’язань. Отже, борг, який мала фізособа як підприємець до припинення підприємницької діяльності, залишається боргом такої фізособи. І припинення підприємницької діяльності не означає, що у кредитора втрачено право вимагати розірвання договору і повернення авансу від такої фізособи, в тому числі, через суд. А тому припинення фізособою підприємницької діяльності не призводить до списання дебіторської заборгованості у її кредиторів до закінчення строку позовної давності або погашення такої заборгованості.
«Дебет-Кредит»

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее и нажмите Shift + Enter или нажмите здесь что бы сообщить нам.

Оставте комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Так же по теме

В Горишних Плавнях собирают старые вещи

В Горишнеплавневском территориальном центре социального обслуживания «Калина» собирают вещи