Товарно-транспортна накладна має оформлюватися на кожне автоперевезення

225
нет комментариев

Чи потрібне оформлення ТТН або інших додаткових угоди до Договору, якщо контрагент-Покупець забрав товар зі складу Постачальника власним автомобілем?

Дивлячись, для чого і для кого.

Згідно із чинним законодавством, ТТН є документом, який обов’язково має оформлюватися на кожне автотранспортне перевезення.

Так, частини першої та абзацу третього частини другої ст. 48 глави 8 розділу III Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред’являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів для водія є посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Водночас п. 1 Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу у внутрішньому сполученні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2009 р. № 207 (далі — Перелік), визначено документи, які слід мати водію перевізника для надання послуг з перевезення вантажу на договірних умовах.

Отже, відповідно до Переліку під час здійснення вантажних перевезень автомобільними транспортними засобами водій поряд з іншими документами, необхідними для всіх видів перевезень, у випадку надання послуг з перевезення вантажу на договірних умовах повинен мати оформлену товарно-транспортну накладну.

Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, зареєстровані в Мін’юсті України 20.02.98 р. за № 128/2568 (далі — Правила), визначають права, обов’язки і відповідальність власників автомобільного транспорту — Перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів — Замовників.

Відповідно до глави I Правил, товарно-транспортна накладна — єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

Отже, для водіїв і перевізників, які здійснюють перевезення, цей документ є обов’язковим. І без його наявності у водія/перевізника можуть виникнути неприємності від ДАІ. Але, наприклад, якщо товар було перевезено без проблем, чи можуть вони виникнути у майбутньому?

Однією з функцій ТТН є підтвердження факту перевезення. Отже, наприклад, якщо товар доставляється за рахунок продавця, це його збутові витрати, які, крім акту наданих стороннім перевізником робіт, обов’язково підтверджуються ТТН. Підтверджує ТТН і витрати, понесені у звязку із доставкою товарів покупцю в разі, якщо ці товари перевозив службовий транспорт продавця. Якщо ж товари перевозив сам покупець, то витрати, понесені ним при цьому, теж мають бути підтверджені ТТН.

Але ось підтверджувати факт продажу/придбання товарів ТТН не повинна, якщо наявна видаткова накладна або інший документ, який свідчить про факт відвантаження товару покупцем. Не належить ТТН і документом, який має підтверджувати право покупця на податковий кредит з ПДВ. Про це Міндоходів України чітко зазначив у своєму листі від 19.09.2013 р. N 11569/6/99-99-22-01-03-15/1128.
«Дебет-Кредит»

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее и нажмите Shift + Enter или нажмите здесь что бы сообщить нам.

Оставте комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Так же по теме

С ворами разобрались без полиции

Два несовершеннолетних подростка отобрали мобильный телефон у школьника.