Продаж акцій «єдиноподатником»: оподаткування

156
нет комментариев

Фізособа-підприємець на єдиному податку третьої групи реалізувала прості іменні акції. Чи потрібно сплачувати з цієї операції податки? Якщо так, то які?

Відповідно до ст. 17 Закону N3480, професійна діяльність з торгівлі цінними паперами на фондовому ринку провадиться торговцями цінними паперами, які створюються у формі господарського товариства та для яких операції з цінними паперами та іншими фінансовими інструментами є виключним видом діяльності, крім випадків, передбачених цим Законом, а також банками.

Таким чином, як платник єдиного податку в межах діяльності фізособа-підприємець не має права здійснити продаж цінних паперів, зокрема простих іменних акцій. А отже, оподаткування зазначеної операції можна розглядати лише з точки зору звичайної фізособи, тобто згідно з нормами розділу IV ПКУ.

Згідно з пп. 164.2.9 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку — фізособи, зокрема, включається інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.40 і 165.1.52 ПКУ.

Оподаткування ПДФО інвестиційного прибутку фізособи регулюється п. 170. 2 ПКУ. Облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться фізособою самостійно, окремо від інших доходів та витрат.

З метою оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік.

За пп. 170.2.2 ПКУ, інвестиційний прибуток розраховується як додатна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається зі суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм пп. 170.2.4 — 170.2.6 ПКУ (крім операцій з деривативами).

Відповідно до ст. 17 Закону No3480, торговець цінними паперами може виступати поручителем або гарантом виконання зобов’язань перед третіми особами за договорами, що укладаються від імені клієнта такого торговця, отримуючи за це винагороду, яка визначається договором торговця цінними паперами з клієнтом. Згідно з пп. 170.2.9 ПКУ, податковим агентом платника податку — фізособи, який здійснює операції з інвестиційними активами з використанням послуг професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, є такий професійний торговець (крім операцій з цінними паперами, визначеними у пп. 165.1.52 ПКУ).

Проте зверніть увагу: згідно з пп. 170.2.2 ПКУ, запровадження обов’язку податкового агента для професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, не звільняє платника податку від обов’язку декларувати результати всіх операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів, здійснених протягом звітного (податкового) року як на території України, так і за її межами, за винятком випадків, зазначених у пп. 170.2.8 ПКУ.

З набранням чинності Законом України від 27.03.2014 р. N1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» змінився механізм оподаткування інвестиційного прибутку фізособи. Так, податковий агент застосовує ставку ПДФО 15% (абз. 2 п. 167.1 ПКУ). Надалі за підсумками звітного року фізособа подає декларацію про майновий стан і доходи та здійснює річний перерахунок ПДФО з урахуванням вимог п. 167.5 ПКУ за прогресивною шкалою від 15% до 25%. Нарахований за результатами річного перерахунку ПДФО зменшується на суму податку, фактично утриманого та сплаченого податковими агентами. Додатну різницю податку за результатом річного перерахунку фізособа включає до річної податкової декларації, яку подає в строк до 1 травня року, наступного за звітним.
«Дебет-Кредит»

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее и нажмите Shift + Enter или нажмите здесь что бы сообщить нам.

Leave a Reply

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may also like

Гороскоп на завтра: Рак – ймовірні фінансові проблеми, Козеріг – будьте економними

Доброго вечора, шановні читачі! На календарі завтра –